خودکفایی در بازار فناوری نفت، گاز و پتروشیمی

بازار فناوری نفت

دکتر مهدی شفیعی، مدیرعامل هلدینگ آتیه پردازان شریف، تولیدکننده تجهیزات با فناوری بالا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ارتباط میان تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران را راهی برای خودکفایی ایران در این عرصه دانست. اقدامی که با برگزاری رویدادهایی چون بازار فناوری نفت گاز و پتروشیمی به حمایت معاونت علمی در حال انجام است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مهدی شفیعی مدیرعامل هلدینگ پردازان شریف، با اشاره به اینکه با مدیریت مناسب می‌توان در این حوزه به خودکفایی رسید، گفت: هلدینگ آتیه پردازان شریف، تنها تولیدکننده راپچریسک در ایران است و با توجه به حساسیت این قطعه در صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، فناوری به کار برده شده در تولید این قطعه کاملاً منطبق با استانداردهای جهانی و دانش روز است. وی با تاکید بر این‌که این محصول قابل رقابت با محصولات مشابه کشورهای اروپایی و آمریکایی است، بیان کرد: در حال حاضر شرکت ما با ارائه تجهیزات ایمنی راپچردیسک به صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، جایگزین مناسبی برای محصولات مشابه خارجی است.

به گفته شفیعی محصولات ساخت ایران همواره نیاز به معرفی و شناخته شدن دارند که برگزاری رویدادهایی چون «بازار فناوری نفت گاز و پتروشیمی» از جمله فرصت‌ها برای آشنایی سرمایه‌گذاران و مشتریان بالقوه با شرکت‌های تولیدی و معرفی توانمندی شرکت‌های ایرانی در زمینه ساخت و انتقال فناوری است. وی برگزاری چنین رویدادهایی را علاوه بر کمک به معرفی شرکت‌ها و فناوری‌های تازه به صنایع و واحدها صنعتی، تبادل و هم‌افزایی در خلق فرصت‌های نو برای تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی دانست. به‌طوری‌که از این راه زمینه‌های تازه‌ای برای فعالیت شرکت‌های فناوری و نوآوری ایجاد می‌شود و تصویری واضح‌تر از فرصت‌های منطقه پیش روی شرکت‌های حاضر در رویداد قرار می‌گیرد.

مدیرعامل هلدینگ آتیه پردازان شریف از مزایای برگزاری چنین رویدادی به ایجاد سرمایه‌گذاری مشترک، قراردادهای تحقیق و توسعه، معاملات مشترک، همکاری‌ای فنی، انتقال دانش، اتحاد راهبردی و مسائلی از این دست اشاره کرد و گفت: برگزاری رویدادی مانند بازار نفت گاز و پتروشیمی به شیوه اصولی و فنی منجر به ایجاد تعامل سازنده میان سرمایه‌گذاران داخلی و مشتریان می‌شود و در نهایت موجب ایجاد اعتماد نسبت به محصولات ساخت داخل و ایجاد توان رقابتی برای محصولات داخلی خواهد شد.

هلدینگ آتیه پردازان شریف در دوره گذشته رویداد بازار فناوری نفت گاز و پتروشیمی نیز حضور داشته است. مدیرعامل این شرکت دستاوردهای حاصل از این رویداد را شامل ارتباط مستقیم با مشتریان و شناخت نیازهای آنها، شناخت رقبا و آشنایی با خدمات، محصولات و برنامه‌های آنها، شناخت شرایط کلی بازار و امکان برنامه‌ریزی بر اساس آن، به روز رسانی دانش فنی و آشنایی با دستاوردهای نوین صنعت عنوان کرد. وی همچنین حضور در این رویداد را فرصتی برای استعدادیابی و جذب دانش‌آموختگان و متخصصان جدید و انجام مذاکرات تجاری و امضا قرارداد دانست و افزود: خوشبختانه با فرصت ارتباط مستقیمی که برای ما فراهم شد موفق به عقد قرارداد همکاری در ساخت و بومی‌سازی دو محصول استراتژیک در پارس جنوبی شامل دستگاه الکترولایزر و تجهیزات ایمنی (راپچردیسک) شدیم.

بازار فناوری نفت

دکتر شفیعی ابراز امیدواری کرد در سومین بازار فناوری نفت گاز و پتروشیمی که در پارس جنوبی برگزار می‌شود، این شرکت دانش‌بنیان فعالیت‌های خود در حوزه صنعت گاز در پارس جنوبی را گسترش دهد و در بازار پارس جنوبی و سایر بازارهای مشابه توان تولید و رقابتی خود را به دنبال کسب جایگاه مناسب در حوزه‌های مختلف گسترش دهد. یاد آور می شود، سومین بازار فناوری نفت و گاز و پتروشیمی از تاریخ 5 تا 8 اسفندماه 97 سال جاری با حمایت معاونت علمی در منطقه پارس جنوبی برگزار می‌گردد.

این بازار از بخش‌های بالادستی، میان دستی، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی تشکیل شده که شامل تجهیزات مکانیکی، تاسیسات مکانیکی، مواد، ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی، برق و الکترونیک، مواد شیمیایی، فرآیند، محیط زیست و HSE، فناوری اطلاعات، خدمات فنی مهندسی، تجهیزات و مواد حفاری، خدمات فراساحلی، خدمات مدیریتی و سیستم‌های سازمانی است. در بازار فناوری و نوآوری نفت، گاز و پتروشیمی، فروشندگان فناوری فرصت پیدا می‌کنند تا ایده‌ها و فناوری‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آنها اقدام به بازاریابی کنند. از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان فناوری نیز تقاضاهای خود را مطرح کرده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشد. اهداف برگزاری بازار فناوری و نوآوری نفت گاز و پتروشیمی معرفی شرکت‌ها و فناوری‌های جدید به صنایع و واحدهای صنعتی مستقر در پارس جنوبی؛ تبادل بازار و هم‌افزایی در خلق فرصت‌های جدید برای تولیدکنندگان و صنعت گران داخلی؛ کشف زمینه‌های جدید برای فعالیت شرکت‌های فناور و نوآور و همچنین ایجاد تصویر واضح از فرصت‌های منطقه پیش روی شرکت‌های حاضر در رویداد است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست